Wydawnictwo

Polska Muzyka Harfowa

Dla wzbogacenia literatury polskiej na harfę Anna Sikorzak-Olek wydaje w wydawnictwie stworzonym w 2009 roku cenne dla wykonawców utwory:

Mikołaj Hertel - Athos Concerto

Mikołaj Hertel

Athos Concerto

Koncert na Harfę i Orkiestrę
wyciąg fortepianowy

Mikołaj Hertel jest absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie (klasa fortepianu prof. Reginy Smendzianki).

Twórca muzyki filmowej („Opowieść o Tristanie i Izoldzie”) i teatralnej („Dżuma” według Alberta Camusa w Teatrze Adekwatnym). W latach osiemdziesiątych XX w. stał się znanym kompozytorem muzyki elektronicznej (płyty: „Dźwięki morza”, „Romance”, „Rapsodia”).

W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku powrócił do klasycznego instrumentarium. Napisał dwa koncerty fortepianowe, koncert na marimbę „Sant Rose”, oraz trzy koncerty na harfę i orkiestrę: „Primavera”, „Verona” i „Athos concerto”, którego prawykonanie odbyło się w Filharmonii Lubelskiej w 2008 roku.

Maciej Małecki - W Atenskim Gaju

Maciej Małecki

W Ateńskim Gaju

IN ATHENS GROVE

na harfę / for harp

Maciej Małecki (ur. w 1940 r.), kompozytor, pianista. Studiował w stołecznej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej –  kompozycję u Kazimierza Sikorskiego i fortepian u Natalii Hornowskiej. Wykształcenie uzupełniał w Eastman School of Music w Rochester, USA. Po studiach przez kilka lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem.

W latach 70. komponował głównie dla teatru, radia, telewizji i filmu. W następnym dziesięcioleciu poszerzył ten rodzaj twórczości o muzykę koncertową. W 1993 roku został Prezesem Związku Kompozytorów Polskich i pełnił tę funkcję przez trzy kadencje.

Autor wielu kompozycji solowych i kameralnych (m.in.pięciu kwartetów smyczkowych), orkiestrowych (wśród nich dwie symfonie), utworów na instrumenty solo z orkiestrą (m.in.dziewięciu koncertów), utworów na orkiestrę dętą, pieśni, pieśni chóralnych, utworów scenicznych (opera, dwa balety, dwa musicale, dzieła radiowo-estradowe), a także muzyki teatralnej, filmowej, piosenek, piosenek dla dzieci i szeregu opracowań.

Utwory harfowe:

  • Koncert na harfę elektryczną i orkiestrę ,
  • Concertino w dawnym stylu na dwie harfy i orkiestrę smyczkową – wyd. Salvi Publications,
  • Scherzo na saksofon altowy i harfę,
  • W Ateńskim Gaju na harfę solo.

Laureat nagród i wyróżnień. W 2013 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Anna Olek - Małe Bolero

Anna Olek

Małe Bolero

na harfę celtycką

„Małe Bolero” napisałam na konkurs harfy celtyckiej w Łodzi w 2011 roku. Jego pierwszą wykonawczynią była Marcelina Dąbek i Jej jest dedykowany. Utwór nie zawiera znaków dynamicznych aby inspirować ucznia do kreatywności.

Feliks Nowowiejski - Mazurek i Krakowiak

Feliks Nowowiejski

Mazurek i Krakowiak

dwa tańce na harfę solo

Feliks Nowowiejski (1877-1946) –  Dwa tańce „Mazurek” i „Krakowiak” z albumu „Tańce Polskie” noszą opus 1 nr. 6 i nr. 7, gdyż kompozytor dołączył je do skomponowanych wcześniej tańców na fortepian. Rękopisy tych utworów odnalazłam w zbiorach Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

Piotr Moss - Tre Istanti

Piotr Moss

Tre Istanti

per arpa sola
na harfę solo

Piotr Moss, ur. 1949 w Bydgoszczy. Po ukończeniu studiów kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. W roku 1981 osiedlił się w Paryżu przyjmując w roku 1984 obywatelstwo francuskie.

Jego twórczość – wielokrotnie nagradzana na krajowych i zagranicznych konkursach kompozytorskich – jest bardzo bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji.

Piotr Moss jest  laureatem rozlicznych konkursów kompozytorskich a jego utwory   prezentowane były w wielu salach koncertowych całego świata.

 

W 2000 roku, Piotr Moss został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres) , w 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts a w 2009, z okazji 60. rocznicy  urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także odznaczony medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Kompozytor otrzymał także dwie prestiżowe nagrody radiowe: Grand Prix festiwalu „Dwa Teatry” za muzykę do „Hamleta” i honorowy „Wielki Splendor” za całokształt twórczości dla Teatru Polskiego Radia.

 

Nagrana przez Jadwigę Rappe i kwartet Opium jego płyta „Chagall for strings” otrzymała w  2014 roku nagrodę „Fryderyka” za najlepszy album z muzyka współczesną.

Anna Olek - Walc dla Emilki

Anna Olek

Walc dla Emilki

na harfę celtycką, lewą rękę i niekoniecznie perkusistę

„Walc dal Emilki” napisałam dla uczennicy, która złamała prawą rękę i nie mogła się przygotować do konkursu harfowego w Cieszynie. Szczęśliwie dla nas, oprócz konkursu duetów z harfą, jest też tam konkurs prawykonań. Napisałam więc utworek na lewą rękę, aby Emilka mogła pojechać z nami do Cieszyna.

 

Zresztą przyda się taki utwór na lewą rękę. Tym bardziej, że wzbogaciłam go o partię perkusyjną, którą może wykonać inne dziecko lub rodzic, lub sama harfistka, gdy do nóg przymocuje dzwoneczki. Ta technika może przydać się w przyszłości, gdyż w muzyce współczesnej mamy już takie dyspozycje.

 

Zachęcam również do wykonywania tego utworu na dwie ręce wymyślając sobie partię prawej ręki. To samo dotyczy dynamiki, którą można zmieniać pod czujnym okiem pedagoga.

 

Utwór dedykuję Emilce Kabaj.